Autor : Danielski 10 marca 2013

Na początek piosenka:

Nie miałem w planach dzisiaj nowego tekstu ale się wkurwiłem. Wkurwiłem tak mocno, że muszę wyrazić swoją opinię na ten temat. 
Od razu zaznaczam, że nie interesuje mnie to za jaką partią obstajecie. Czy głosujecie na PiS, PO, SLD, Korwina-Mikke czy też innych przedstawicieli narodu. Interesuje mnie sam fakt, czym niektórzy się zajmują. 
Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski - sama nazwa już brzmi nieco zabawnie. Zespół składający się z posłów PiS. Wiecie co tym razem wymyślili? Ukarać telewizję za występ kabaretu! No kurwa, żenada. Największy problem naszego kraju.
 
Najpierw łapcie link do skeczu, który wywołał kontrowersję: KLIK

Jak niektórzy wiecie, ze znajomymi sami mamy grupę improwizacyjną, więc za niektóre nasze dowcipy na próbach już dawno powinniśmy siedzieć. 

Posłowie Jaworski, Sadurska, Kownacki uważają, że powyższy skecz przekroczył, tu cytat, "granicę obrzydliwości". Ja się pytam gdzie?! 
Czy posłowie PiS naprawdę uważają, że to największy problem przeciętnego obywatela Polski? Może byście się zajęli czymś poważniejszym, na przykład problemem bezrobocia!? 

Posłowie z wyżej wymienionego Zespołu powołują się na zakazywanie nadawania przez TVP audycji, w których propaguje się działania sprzeczne z prawem. 
Okej, a gdzie Abelard Giza powiedział - róbcie bomby, zabijajcie ludzi? 

Autor satyrycznie przedstawił swój pogląd na społeczeństwo. A satyra jest "krytycznym wyrazem stanowiska autora wobec rzeczywistości społecznej". Satyra także "ośmiesza [...] wady i przywary ludzkie, obyczajowość, stosunki socjalne, postawy polityczne, sposoby postępowania i poglądy" [za Encyklopedia PWN]. 

Czy w tym kraju nie można powiedzieć, że papież pierdzi? Czy nie jest to ludzkie zachowanie? Powiem dalej - papież nawet sra! A posłowie Jaworski, Sadurska, Kownacki nie zaznali tej przyjemności w życiu? 
Czy Abelard w jakikolwiek sposób obraził na przykład papieża, mówiąc, że to normalny facet, człowiek? Każdy z nas trawi, przełyka itp. A, że Abelard ma charyzmę, dzięki której publika się śmieje - to nic nie zmienia. Przecież są tacy ludzie, którzy po prostu stoją a sprawiają, że publika pęka ze śmiechu.

Idąc tym tokiem myślenia - połowa społeczeństwa powinna siedzieć - patrząc na przykład na serwis Demotywatory - co jakiś czas pojawia się prześmiewczy demot z poseł Anną Grodzką - czy ktoś się obraża? Przecież połowa tych obrazków jest prześmiewczych. Niech więc połowa internautów idzie siedzieć, a co!
Czy jak napiszę lub powiem, że demokracja jest chujowa to pójdę siedzieć za krytykowanie jednego jedynego właściwego ustroju politycznego? 

Na chwilę ucichła sprawa katastrofy prezydenckiego samolotu i posłowie PiS czepiają się tym razem kabareciarzy. Idąc dalej - praktycznie każdy polski kabaret ma chociaż jeden skecz gdzie jest nawiązanie do religii, moherów, polityki, Kaczyńskiego, Tuska. Zamknijmy ich wszystkich! 

Ale zerknijmy dalej na zarzuty przenajświętszego Zespołu. 
„TVP respektuje pluralizm światopoglądowy obywateli, szanuje uczucia religijne odbiorców i tworzy możliwość wyrażania treści religijnych. Respektuje chrześcijański system wartości, za podstawę przyjmując uniwersalne zasady etyki."
Czy posłowie znają definicję słowa pluralizm? Czy właśnie z tej możliwości nie skorzystał Abelard? Posłowie strzelają sobie w kolano. Skoro TVP powinno umożliwić wyrazić treści religijne to Giza mógł to zrobić na swój sposób. 
 
Absurdalny argument twierdzący, że jest to "projekcja nienawiści". Drodzy posłowie - to wy szerzycie nienawiść. Do was samych! Obok nienawiści, co prawda, pojawia się też politowanie i śmiech, ale robicie z siebie osłów goniących za marchewką przypiętą do głowy. Tylko nie bardzo wiem co uważacie za marchewkę - sławę, rozgłos? Delikatni niczym muszki owocówki, bo aż tak bardzo zabolał ich występ satyryczny. Bądźcie niczym Kordian - bądźcie Winkelriedem polskich wartości chrześcijańskich. Pfff. 

Nie znam osoby, którą uraził ten skecz. Jakoś społeczeństwo potrafi odczytać owy występ jako satyra, komedia, mająca na celu rozbawić publiczność, a nie wyśmiewać kogokolwiek czy cokolwiek.
Posłowie zamiast zająć się prawdziwymi problemami Polaków robią z niczego wielką aferę. Chcą pokazać, że krajem rządzi Kościół. Kościół kościołem, ale państwo musi być rządzone świecko. Mając posłów, którzy nawet nie rozumieją występu typu stand-up, ciężko będzie zmienić cokolwiek. Ale "o kościele, jak o zmarłym, mówić tylko dobrze"*, a "wrogowie Radia Maryja niech będą przeklęci"*.

I jeszcze jedno - posłowie twierdzą, że przytaczana satyra przedstawia pogardę wobec osób starszych. Posłowie w takim razie powinni poszerzyć swój zasób słów, poczytać trochę słownik, to może trafią na pojęcie "stereotyp". Nie twierdzę, że stereotypy są złe - ale czemu się z nich nie śmiać? 

A może zróbmy tak - zamknijmy wszystkich, którzy głośno się śmieją! O! Być może wtedy posłowie ZdPAP będą zadowoleni. 
 
O sprawie dowiedziałem się STĄD, dodatkowo poczytałem TU, a cytowany Wniosek przeczytacie TUTAJ. Po moim ostatnim poście na temat kościoła nie spodziewałem się, że jeszcze do niego nawiążę.

* gwiazdkowane cytaty, jak i tytuł posta pochodzi od zespołu 52 Dębiec z kawałka Powiem. Swoją drogą - ich też oskarżmy za tę piosenkę (poniżej), nie bądźmy minimalistami! Żenada, państwo posłowie, żenada...P.S.: Oglądając na przykład amerykańskich komików to tam nie ma skeczu gdzie nie ma naśmiewania się z prezydenta, kościoła/religii czy nawet z romansu Billa Clintona (sprawy w końcu delikatnej i wstydliwej). Tylko u naszych niektórych posłów panuje mózgowy zaścianek. 
A może znacie jakieś inne polskie skecze/kawałki gdzie występuje takowa satyra?{ 10 komentarze... read them below or Comment }

 1. To tak samo, jakby całą młodzież, która gada w necie albo na mieście, że mohery to takie i takie - JEB na stos (jak pięknie powiedział w swoim występie Giza).
  Absurd, absurd i jeszcze raz absurd, to co dzieje się w tym kraju. Nic już nie wolno zrobić, bo od razu do sądu i Trybunału. Tak sztywno to już nie było od dawna.

  Również wyraziłem swoje zdanie na ten temat, bo też dostałem ataku mocnych nerwów: http://www.jadzias.pl/2013/03/wiernych-nic-nie-smieszy.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się, że tam chodzi bardziej o żart "Je*ać Tuska", a przyczepiają się do całości żeby nie powiedzieć Polsce wprost, że boli ich stereotyp wyborcy PiS - mohera. Aczkolwiek racja, sensacje z byle g*wna trzeba kręcić, to przynosi rozgłos.

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas to jak zwykle, każdą drobnostkę rozdmuchają do rangi wielkiej afery. Jeszcze czekać aż powołają komisję śledczą w sprawie tego kabaretu a na aktorów nałożą ekskomunikę. U nas się w tym lubują. Jak się komuś nie podoba to niech nie ogląda i tyle, z tego, co mi wiadomo to jest więcej niż 1 kanał w telewizji. A takie działania godzą w wolność słowa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdybym tylko bardziej się przejmowała polityką i społeczeństwem, też bym napisała o sprawie. Cóż, najwidoczniej oskarżyciele maj problem sami z sobą skoro nie potrafią się śmiać z siebie ;)

  Ja tam poprzestanę na oglądaniu Abelarda i innych misiów ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. To jest po prostu zenada - dobrze, ze juz w Polsce nie mieszkam. Niestety co do moherow to prawda, maja mozg wyprany przez kosciol. Ja sam jestem w polowie polakiem, mieszkam (dla was) za granica, dla porownania kiedy polskie babcie sie bija krzyzami babcia mojego kolegi slucha death metalu.

  No i oczywiscie ci starsi musza prac mozg mlodszym, a jak nie to po prostu sa zastraszani, ten obrazek mowi sam za siebie:
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2a/Europe_No_Belief.png/655px-Europe_No_Belief.png
  Procent ludzi w europie ktorzy nie wierza w boga.

  Ateistow w Polsce jest <5%, przynajmniej tych ktorzy sie przyznaja, dla porownania w w Japonii 70-80%, i Szwecji 50-85%.

  OdpowiedzUsuń
 6. Skoro mamy demokrację, to powinna być wolność wyrażania swoich poglądów. Przez takie sprawy aż wstyd mieć takie osoby rządzące krajem, które nie mają dystansu do siebie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cóż, jest wolność słowa, ale żarty o pierdzeniu Papieża czy długości cycków starszych pań są po prostu SŁABE - i tego się ukryć nie da.
  Co nie zmienia fakt, że reakcja PiSu nieadekwatna do sytuacji i śmieszna niczym skecz kabaretowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To czy żarty słabe czy nie to kwestia gustu. A pierdzieć każdy pierdzi.
   Nie wszystkim skecz się może podobać - ale chodzi o sam fakt, oskarżania kabareciarzy o taką bzdurę.

   Usuń
 8. Czekaj, ja na chwilę. Widziałeś, kto wziął sobie Twój stary blog? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jacyś bmxowcy. Czemu wziął? Korzystają tylko z mojego starego adresu. A, że niektórzy kojarzą go inaczej niż oni by chcieli... ;)

   Usuń

Dzięki za komentarz!

- Copyright © Czasem widziane -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -